Akrilik Kaplama

Müşterilerimiz söve hakkında tam bilgi sahibi olmadan fiyatı ucuz olduğu için bazı üreticilere yönelmekte ve uygulamasını yaptığı binalarının sadece bir kış görmesinden sonra binalarının aldığı hali görünce pişman olmaktadırlar. Amacımız bu sıkıntıları önlemek ve müşterilerimizi bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi yapmaktır.

  1. EPS Üzerindeki Harcın Kalitesi

  2. Doğru söveyi elinize ilk aldığınız anda kalitesi hakkında ufak bir fikir sahibi olursunuz. Üzerindeki harcı sövenin kenarından tutup kaldırınız ve harçı kaldırdığınızda EPS’nin de üzerindeki harç ile beraber söküldüğünü göreceksiniz.Bu da bize harç ile EPS uyumunun ne derece mükemmel olduğunu gösterir. Bazı üreticilerde söveyi elinize ilk aldığınızda sert olduğunu görürsünüz , ama harcı kaldırdığınızda EPS nin hiç bozulmadığını üzerinin dümdüz kaldığını görürsünüz. Böyle bir söve ileride pul pul dökülecektir bundan kaçınınız. Başka bir sövede de üzerindeki harcı kaldırmaya çalıştığınızda harcın sündüğünü görürsünüz (özellikle yumuşak sövelerde), bu da kesinlikle YANLIŞTIR. Zamanla binada deforme olacaktır.

  3. Söve Sertliği

  4. Söve yüzeyinin sert olması, darbelere karşı dayanıklı olması gerekir. Aksi halinde yumuşak olan söve yüzeyi dış etkenlere maruz kalması halinde söveler deforme olacak boyalar çatlayacak ve binada hoş bir görüntü olmayacaktır. Sövenin yumuşak olması, aderansının iyi olmadığını gösterir. Harcını kaldırmak istediğinizde lastik gibi süner. Lütfen söveyi elinize aldığınızda deneyiniz.

  5. Ağır ve İnce Olması

  6. Sonuçta sövede bir mantolama malzemesi olması itibariyle yer çekimine karşı çok duyarlı bir üründür. Bu yüzden binaya uygulanacak sövenin hafif olması ve uzun ömürlü olması son derece önemlidir. İşin bu boyutunda sövenin üzerindeki kaplamanın kalınlığı hem İNCE hem SERT olması gerekir.

Söve ve mantolama ile ilgili bilgiler

Söve Nedir ?

Söve, dış cephelerde pencere kenarlarında dekoratif amaçlı kullanılan ürünün adıdır. Yüzeyinde kaplama veya kumlama yöntemiyle akrilik Bulunmaktadır. Söve, cephe mantolama malzemeleri ile kullanıldığında yapılara estetik bir görünüm kazandırır. Pencere alt ve üstlerine kullanılan malzemeye taç ve denizlik adı verilmekle beraber söve de denilebilir. İngilizcede window trim veya molding adı verilir.

Söve ne demektir ?

Yapılarda ısı yalıtım malzemesi mantolama ile beraber kullanılan ve pencere kenarlarında kullanılan dekoratif amaçlı ürünün adıdır.

Söve modelleri

Söve modelleri ürünün tasarımına ve ebatlarına göre değişkenlik gösterir. Her firmanın kendi hazırladığı modeller bulunmaktadır. Söveler ve diğer taç, denizlik, kat silmesi gibi ürünler müşterinin talebine göre özel ölçü ve ebatlarda üretilebilmektedir. Delle dekor http://delledekorasyon.blogspot.com.tr/2014/04/sove-firmalarna-ozel-autocad.html adresinde 2000 adet üç boyutlu tasarım için max uzantılı ve dxf uzantılı autocad dosyaları sunmuştur.

Söve fiyatları

Söve fiyatları ürünün boyutuna göre değişmektedir. Ortalama 5x10 bir söve ürünün fiyatı 2,5 tl civarındadır. Taç ve denizlik gibi desenli sövelerin fiyatları 10 tl ye kadar piyasada mevcuttur.

Söve, mantolama kaplama çeşitleri

Söve ve mantolama kaplamada 3 sistem kullanılır.

Akrilik kaplama (çekme, sıvama)

Söve ve mantolama malzemelerin akrilik çekme makinesi kullanılarak yüzeylerinin kaplanmasıdır. Bu şekilde imalatı yapılan ürün en sağlamı ve esnek olandır. Ürün yüzeyi rijittir.

Püskürtme

Çekme makinasına girmeyen payanda, köşe taşı gibi ürünlerin kaplamasında kullanılan sistemdir. Fasarit tabancasından akrilik harç sulandırılarak atılır. Ürün yüzeyi portakal yüzeyine benzer bir görünüm alır.

Kumlama

Bu sistem en ucuz sistemdir. Ürün yüzeyi tırtıklıdır.

Akrilik kaplamalı, püskürtme ve kumlama söve ürünleridir. Bunlardan en fazla tutulan ve kaliteli olanı akrilik kaplama diğer adı ile çekme veya sıvama yapılmış ürünlerdir.

 
© 2024 Delledekor.com - Hayallerinizin Gerçekle Buluşmas?| Telefon : 0212 552 0002